Doporučujeme: Top 20 produktů z kategorie Filtry a sluneční clony
Fotografické filtry Cokin jsou na trhu již od roku 1978 a jsou nabízeny ve více, než 100 zemích světa. Dlouholetá tradice, kvalitní povrchové vrstvy a široká nabídka produktů z nich činí oblíbený pracovní nástroj mnoho fotografických i filmových tvůrců. Speciální vlastnosti Jedinečné řešení uchycení ...viac
Fotografické filtry Cokin jsou na trhu již od roku 1978 a jsou nabízeny ve více, než 100 zemích světa. Dlouholetá tradice, kvalitní povrchové vrstvy a široká nabídka produktů z nich činí oblíbený pracovní nástroj mnoho fotografických i filmových tvůrců. Speciální vlastnosti Jedinečné řešení uchycení filtrů Cokin umožňuje nejen jejich vrstvení, ale zároveň i posun jednotlivých filtrů při uchycení v plastovém držáku. Filtry jsou vyráběny v několika velikostních a kvalitativních seriích. A serie - je především určena pro objektivy, kinofilmových a digitálních fotoaparátů, o průměru filtrového závitu v rozsahu 36-62mm. P serie - je určena pro kinofilmové, digitální objektivy s širším zorným úhlem a větším průměrem filtrového závitu v rozmezí 48-82mm. Dále pak je tato serie určena pro středoformátové objektivy, například hasselblad, Rollei, Mamiya atd. Z-PRO serie - je určena pro objektivy středoformátových fotoaparátů. Díky šířce filtru (100mm) je použitelný také pro širokoúhlé objektivy s ohniskovou vzdáleností kratší než 20mm. X-PRO serie - je speciálně navržena pro středo a velkoformátové objektivy jak standardní, tak i pro objektivy s ohniskovou vzdáleností kratší než 15cm. Faktor propustnosti v tmavší části 50% (snižuje expozici o jednu clonu). K čemu slouží Přechodové filtry tvoří jakýsi pomyslný most mezi rovnoměrně pokrytými šedými a barevnými filtry a čirým sklem. Jejich výhodou je, že umožňují plynulé ztmavení fotografované scény, což je předurčuje mimo jiné i pro krajinářskou fotografii. Šedé přechodové filtry upravují kontrast fotografované scény (snižují / zvyšují) a tím i udávají dynamický rozsah výsledného snímku. Vedle šedých přechodových filtrů existují taktéž i filtry s barevným přechodem. U krajinářské fotografie převažují nejčastěji modrý a tabákový, ale může být i červený, oranžový, žlutý, zelený, fialový, růžový a další. Tyto filtry účinkují obdobně jako šedé přechodové, s nimiž je lze i kombinovat. Přechod mezi barevnou a čirou částí filtru je pozvolný bez ostrého ohraničení i při použití vysokého clonového čísla na objektivu. Bývá udáván v EV stupních i v procentech. Standardně jsou uchyceny v otočné objímce (podobně jako je tomu u polarizačních filtrů), a proto je lze natočit dle potřeby (horizontálně v krajině a vertikálně například při fotografování interiéru, kdy část snímku pokrývá okno). Výjimku představují filtry COKIN či LEE, které jsou obdélníkové pro možnost jejich plynulého posunu, a tudíž i možností volby, v které části obrazu má být přechod tonality. Zasouvají se do držáku upevněného před objektivem. Jak se používá Pro dosažení maximálního efektu filtru je nutné otáčet jeho obrubou a současně pozorovat účinek v hledáčku nebo na displeji digitálního fotoaparátu. Je také nutné brát v úvahu, že při natočení fotoaparátu, případně předního členu objektivu je také nutné natočit i filtr. Stránky výrobce (ENG).
Prohlédněte si další Filtry a sluneční clony Cokin, nejprohlíženější produkty Cokin nebo nejlevnejší Filtry a sluneční clony.