Doporučujeme: Top 20 produktů z kategorie Filtry a sluneční clony
Speciální vlastnosti Jedinečné řešení uchycení filtrů Cokin umožňuje nejen jejich vrstvení, ale zároveň i posun jednotlivých filtrů při uchycení v plastovém držáku. Filtry jsou vyráběny ve čtyřech velikostních a kvalitativních seriích (A, P, Z-Pro, X-Pro). A serie - je především určena pro objektivy, ...viac
Speciální vlastnosti Jedinečné řešení uchycení filtrů Cokin umožňuje nejen jejich vrstvení, ale zároveň i posun jednotlivých filtrů při uchycení v plastovém držáku. Filtry jsou vyráběny ve čtyřech velikostních a kvalitativních seriích (A, P, Z-Pro, X-Pro). A serie - je především určena pro objektivy, kinofilmových a digitálních fotoaparátů, o průměru filtrového závitu v rozsahu 36-62mm. P serie - je určena pro kinofilmové, digitální objektivy s širším zorným úhlem a větším průměrem filtrového závitu v rozmezí 48-82mm. Dále pak je tato serie určena pro středoformátové objektivy, například hasselblad, Rollei, Mamiya atd. Z-PRO serie - je určena pro objektivy středoformátových fotoaparátů. Díky šířce filtru (100mm) je použitelný také pro širokoúhlé objektivy s ohniskovou vzdáleností kratší než 20mm. X-PRO serie - je speciálně navržena pro středo a velkoformátové objektivy jak standardní, tak i pro objektivy s ohniskovou vzdáleností kratší než 15cm. K čemu slouží Oranžový filtr dává podobné účinky jako filtr červený, tedy ztmavení zelené a modré, jen s tím rozdílem, že je u snímku dosaženo nižší intenzity kontrastu. Své využití nalezne v krajinářské fotografii, kde ztmaví nebeskou modř a ztlumí atmosférický závoj či zobrazí strukturu kamenných staveb, zámků i hradů a obytných budov, ale i u portrétních snímků a fotografických aktů, kde potlačí drobné nedostatky pleti. Barevné filtry určené pro převod do šedé škály tonální stupnice mají své nezaměnitelné místo nejen v historii fotografie, kdy je například fotograf Ansel Adams, objevitel zonálního systému, používal pro své poeticky laděné snímky krajin, ale také v brašně autorů pracujících převážně s černobílým negativním i pozitivním filmovým fotografickým materiálem. Filtry převádějí běžnou barevnou realitu v černobílý obraz tím způsobem, že propouští barevný odstín blízký barvě filtru, čímž ho zesvětlí, zatímco doplňkové barvy odfiltrovává, a ty jsou pak na výsledné fotografii tmavší. Mícháním základních barev (červená, žlutá a modrá) dochází k vytváření barev doplňkových (oranžová, zelená a fialová) jejichž dalším mícháním vznikají barvy terciální (např. žlutozelená). Pro přesnější představu jejich účinku je třeba si barvy představit v jakémsi pomyslném barevném kruhu, kde jsou barvy doplňkové umístěny na protější straně, než jsou barvy základní (viz. obr.). Jak se používá Barevný filtr v prvé řadě slouží k přizpůsobení převodu reálného světa do šedé škály, jak popisuje předcházející odstavec. Rovněž může sloužit i jako ochrana objektivu před mechanickým poškozením. Na objektivu ho lze mít při používání černobílého materiálu stále, je však potřeba si uvědomit, že má vliv na posun tonality a prodlužuje expozici. Lze ho kombinovat s ostaními filtry, kupříkladu s neutráním šedým přechodem v krajinářské fotografii.
Prohlédněte si další Filtry a sluneční clony Cokin, nejprohlíženější produkty Cokin nebo nejlevnejší Filtry a sluneční clony.