Kuchyň je středobodem celého domu či bytu, a proto si žádá dostatečné osvětlení. Jako u většiny místností ani tady si nevystačíte pouze s jedním zdrojem světla. Centrální doplňte o bodové a nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení kuchyňské linky v podobě LED zářivek nebo LED pásků.
Obrázek: Moderním řešením osvětlení jsou LED pásky.
Je mylné se domnívat, že si v kuchyni vystačíte jen s jedním svítidlem. Kuchyň je totiž možné rozdělit do několika zón, přičemž každá z nich vyžaduje vlastní osvětlení:
● pracovní plocha a kuchyňská linka,
● centrální osvětlení místnosti,
● přídavné osvětlení,
● osvětlení nad jídelní stůl.
Pro přípravu jídla je důležité dostatečné osvětlení kuchyňské linky, respektive pracovní plochy. Světlo by mělo osvětlovat celou pracovní desku, ale také varnou desku a dřez na mytí nádobí.
Dále se zde neobejdete bez centrálního osvětlení, které se nejčastěji nachází uprostřed stropu. To obvykle nedokáže poskytnout dostatek světla do všech koutů kuchyně, proto se může doplnit bodovkami. U menších kuchyní zvolte světlo s výkonem okolo 50 W. Větší kuchyně s rozlohou přesahující 20 m² si zaslouží svítidla s výkonem přesahujícím 50 W. Jestliže v kuchyni trávíte minimum času a využíváte ji pouze na vaření, sáhněte po denní bílé barvě světla. V případě, že je kuchyň zároveň společenskou místností, mělo by mít centrální osvětlení teplou bílou až žlutou barvu.
Samostatnou kapitolou je osvětlení jídelního stolu. Při jídle byste měli do talířů dobře vidět. Při pořizování světla se zamyslete nad tím, co všechno u stolu děláte. Opravdu u něj jen jíte nebo také píšete či výtvarně tvoříte? V případě, že u stolu pouze jíte, sáhněte po světle s teplou bílou až mírně žlutou barvou. Činnosti jako psaní a tvoření si však žádají osvětlení s jasným denním světlem.
Při vybírání osvětlení pod kuchyňskou linku budete vybírat ze dvou kategorií:
1. LED svítidla pod kuchyňskou linku (nejčastěji LED zářivky)
2. LED pásky
Dlouhou dobu mezi nejoblíbenější osvětlení pod linku patřily zářivky. Ty časem nahradily úsporné LED zářivkové trubice, které v mnohých kuchyních najdeme i v dnešní době. Světla se od sebe liší délkou. Při výběru proto pamatujte, že je důležité mít dostatečně osvětlenou celou pracovní plochu, proto se nevyplatí přílišná skromnost. Na práci s nožem a na manipulaci s horkými hrnci se vyplatí vidět.
Obrázek: Úsporné LED zářivky.
Výhodou LED zářivek je vysoká svítivost, bez problémů osvětlí celou pracovní plochu. Dále dlouhá životnost, bezpečnost a nízké nároky na spotřebu energie. Jejich instalace je možná jak na spodní stranu horních skříněk, tak na stěnu. Zářivky lze zapojit přímo nebo pomocí přívodního kabelu. Ovládat je lze malými integrovanými vypínači nebo napojením na vypínač na lince.
Světlo zářivek nejde směrovat, vyzařují jej pod konstantním úhlem. Na trhu však existují svítidla s nastavitelným směrem záření, takže budete mít jistotu, že na každou činnost budete na kuchyňské desce dobře vidět.
Tyto typy svítidel poskytnou dostatek světla, ale nesplňují nároky na minimalistický design. Jsou ideální do starších nebo rustikálně zařízených kuchyní.
V současné době jsou nejmodernějším osvětlením kuchyní LED pásky, které zaručí rovnoměrné osvětlení celé linky. Světelný výkon na 1 m pásky by se měl pohybovat od 1 100 lm po 2 000 lm. Index podání barev (CRI) by měl být nejméně 80, což znamená, že barvy pod umělým světlem budou odpovídat barvám pod světlem přirozeným. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím nižší hodnota je, tím je světlo žlutější. Žluté světlo se obecně hodí do tradičně zařízených kuchyní, denní bílé zase do moderních.
Obrázek: Hliníkový profil pro LED pásek.
LED pásek s výkonem od 9,6 W/m a více se instaluje do hliníkových profilů, které zabrání jeho přehřívání. Ty se připevní buď ke spodní straně skříněk, nebo mezi hranu spodní skříňky a stěnu pracovní desky. Hliníkové lišty jsou k dostání ve 3 provedeních:
Profily můžete na kuchyňskou linku připevnit lepením, přišroubováním nebo pomocí úchytek. Společně s lištou nezapomeňte přikoupit difuzor, který zamezí vnikání prachu a vlhkosti. Mléčný difuzor se navíc postará o příjemné rozptýlení světla.
LED pásek můžete ovládat několika způsoby. Mezi nejklasičtější patří typický kolébkový vypínač, kterým světlo zhasnete a rozsvítíte. Pokud toužíte po změnách intenzity světla, je vhodné k LED pásku přikoupit stmívač, který může být dotykový nebo bezdotykový. Poslední variantou je ovládání pomocí dálkového ovladače.
Kromě účelového osvětlení můžete kuchyň doplnit i náladovým osvětlením. Skvěle vypadají RGB LED pásky instalované v prosklených skříňkách, na soklech nebo v zásuvkách či skříňkách linky. Díky RGB si můžete zvolit takovou barvu, která odpovídá vaší aktuální náladě. V zásuvkách díky světlu najdete rychle to, co právě potřebujete.
Obrázek: RGB LED pásky umožňují měnit barvu svícení.
Při výběru světla pod kuchyňskou linku se řiďte barvou, která by měla být bílá. Zaručí vám totiž nejvěrnější podání barev. Potraviny pod tímto světle budou vypadat přirozeně. Abyste při vaření měli dostatek světla, mělo by mít vybrané svítidlo výkon nejméně 12 W/m.