Oteklé a bolestivé dásně, zápach z úst, viklající se zuby, a nakonec jejich úplná ztráta. To je strašák jménem paradentóza. Po zdravotní stránce se nejedná o nic příjemného a po estetické o nic pěkného. Paradentóze je naštěstí možné předcházet a v určitých fázích se dá i léčit. Co byste o ní měli vědět?
Paradentóza může vést až ke ztrátě zubu.
Poznejte paradentózu zblízka
Paradentóza (odborně parodontitida) je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Setkat se můžete i s označením „tichý zabiják zubů“, jelikož jejího průběhu si nemusíte několik let vůbec všimnout. K tomuto onemocnění má přitom našlápnuto až 90 % populace. Jak? Kvůli lehké formě zánětu, které se říká gingivitida. Její příznaky nejsou tak výrazné, a proto ji při běžném pohledu do zrcadla nemusíte vůbec zaznamenat. Více než 50 % lehkého zánětu však přechází do další fáze, a to paradontitidy.
Proč k zánětu dochází?
Parodontitida je způsobena zanedbanou ústní hygienou. V ústech se totiž nachází mnoho bakterií, a to nejen prospěšných, ale také škodlivých. Jestliže si zuby nečistíte správně a pravidelně, začnou v ústech převládat především bakterie škodlivé, které se živí zbytky potravy. Množí se na zubech, ale také v mezizubních prostorech a na dásních.
Škodlivé bakterie vytvářejí zubní plak, který se postupně mění v zubní kámen. Celý proces vede ke zhoršování zánětu dásní. Dásně začnou ustupovat, čímž umožňují bakteriím, aby zmenšovaly množství kostní tkáně na zubních krčcích. Jestliže se na zánět nepřijde včas, začnou se tvořit tzv. parodontální choboty. Tyto choboty je možné přirovnat ke kapsám, přičemž každý zub má svoji kapsu, ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny. Kvůli úbytku kosti a vzniku chobotů dochází k viklání zubu a v konečné fázi i k jeho vypadnutí.
Paradentóza má 3 stádia:
1. Mírné stádium – léčí se speciální technikou čištění zubů, aby došlo k odstranění zubního plaku a kamene.
2. Střední stádium – je nutné odstranění nedásňového a poddásňového zubního kamene.
3. Kritické stádium – vyžaduje chirurgickou léčbu, může dojít i ke ztrátě zubu.
V těžších fázích paradentózy je nutný odborný zásah.
Příznaky paradentózy
Mezi typické příznaky paradentózy se řadí:
● zanícené, bolavé a oteklé dásně,
● dásně jsou citlivé a krvácejí nejen při čištění,
● ustupování dásní a obnažení krčků,
● potíže při kousání tvrdého jídla,
● viklání zubů,
● zápach z úst.
Jak na léčbu a prevenci paradentózy
Léčba parodontitidy závisí na její závažnosti. U méně závažných prvotních příznaků si vystačíte s pravidelnou a důkladnou ústní hygienou. Důležitá je návštěva zubního lékaře či dentálního hygienisty, který se postará o odstranění přebytečného zubního plaku a kamene. Neméně důležitý je také výběr vhodných elektrických kartáčků a dalších přístrojů pro perfektní ústní hygienu. Zapomenout nesmíte ani na speciální zubní pasty na paradentózu.
Správná metoda čištění
Pro čištění zubů si vyberte měkký kartáček, který nepoškozuje zubní sklovinu a povrch dásní. Minimální doba čištění by neměla být kratší než 2 minuty. Kromě přední strany zubů je důležité dbát i na dostatečné čištění vnitřní strany. Péče o vnitřní stranu zubů je pro zdraví ústní dutiny naprosto zásadní.
Čím si čistit ústní dutinu
Plnohodnotné čištění zubů a celé ústní dutiny je klíčem k tomu, jak zvrátit zhoršující se zánět dásní a z něj vznikající paradentózu. Jestliže neholdujete zdlouhavému manuálnímu čištění klasickým kartáčkem, sáhněte po elektrických sonických zubních kartáčcích, které nabízí značka Philips.
O správnou péči o zuby se postarají sonické elektrické kartáčky. Zdroj: Philips.com
Co je to sonická technologie
Sonická technologie funguje na principu vysokofrekvenčního stírání. Hlavice kartáčku stírá zubní plak v určitém rozsahu nahoru a dolů. Jedná se o techniku, která je při čištění vysoce účinná, ale zároveň šetrná k zubům i dásním.
Elektrické kartáčky Philips Sonicare
Sonické elektrické kartáčky vykonají 31 000 a více stěrů zubního plaku za minutu. Jsou tedy mnohem efektivnější než kartáčky manuální. Kromě toho jsou vybaveny časovačem, díky kterému budete mít jistotu, že si zuby čistíte dostatečně dlouho. Nezanedbatelným pomocníkem je i senzor tlaku.
Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 disponuje třemi režimy čištění. Vybrat si můžete standardní režim Clean, režim White pro odstranění povrchových skvrn nebo režim Gum Care, který ke standardní dvouminutové době čištění přidá minutu navíc s nižší intenzitou pro jemnou masáž dásní. Zabudovaný tlakový senzor vás upozorní na příliš velký tlak a světelná kontrolka vás informuje o potřebě výměny nové hlavice. Tento Philips Sonicare kartáček provede až 31 000 stěrů za minutu a k dostání je zhruba za 4 000 Kč.
Perfektní péči zajišťuje několik intenzit čištění. Zdroj: Philips.com
Philips Sonicare DiamondClean Smart vám díky propojení s aplikací ve vašem chytrém telefonu dokáže pomoci s bezchybnou péčí o vaše zuby. V aplikaci si můžete zvýraznit problematická místa, na která vás upozornil váš dentista. Také se zde zvýrazní oblasti, které jste při čištění vynechali. Perfektní výsledky sonického kartáčku s pořizovací cenou okolo 8 000 Kč jsou výsledkem propracované technologie a 5 režimů čištění s možností nastavení 3 intenzit. Samozřejmostí je tlakový senzor i upozornění na potřebu výměny čisticí hlavy.
Péče o mezizubní prostory
S bolestí zubů a dásní zatočíte nejen pravidelným čištěním minimálně 2krát denně, ale také dostatečnou péčí o mezizubní prostory. Jestliže pravidelně nepoužíváte zubní nit, neměly by ve vaší výbavě chybět přístroje pro mezizubní hygienu Philips AirFloss.
Přístroje pro mezizubní hygienu se postarají o místa, kam se kartáček nedostane. Zdroj: Philips.com
Přístroje pro mezizubní hygienu jsou vybaveny hlavicí s jednou nebo dvěma tryskami, které mezizubní prostory vyčistí stejně dokonale jako zubní nit. Pro čištění přitom můžete zvolit buď obyčejnou, nebo ústní vodu, která se nalije do zásobníku přístroje. Prostřik mezizubních prostor můžete povést jednoduchou, dvojitou nebo trojitou dávkou vody. Čištění vám přitom nezabere déle než 60 vteřin, a přitom odstraní až 99,9 % zubního plaku v místech, kam se s kartáčkem nedostanete.